20 lip

Kiedy sondowanie statyczne a kiedy dynamiczne?

Nowoczesne wiertnictwo, to nie tylko ropa naftowa czy gaz ziemny. To również pomiary struktury gruntu na niewielkiej głębokości. Służą do tego dwie metody – sondowanie statyczne i sondowanie dynamiczne. Obydwie mają zarówno swoje wady jak i zalety.

Kiedy stosujemy sondowanie dynamiczne?


Sondy dynamiczne, są idealnym rozwiązaniem, gdy nie oczekujemy zbyt dużej dokładności pomiarów. Ponadto sondy te, sprawdzają się w bardzo trudnym terenie, w którym nie mamy możliwości podprowadzenia ciężkiego sprzętu, takiego jak np potężne samochody.

Sondowanie dynamiczne, jest przede wszystkim tanie. Do obsługi systemu, wystarczy nam zaledwie ciężki młot, sonda i dwie osoby.

Kiedy stosujemy sondowanie statyczne?


Sondy statyczne, stosuje się wtedy, gdy zależy nam na większej dokładności wykonywanych pomiarów. Są one zainstalowane najczęściej na ciężkich platformach (na przykład samochodach), które zapewniają im zasilanie i dużą siłę penetracji. Ponadto sondy te, mają znacznie większą siłę penetracji. Stosuje się je więc do badań na znacznie większych głębokościach.

Można więc powiedzieć, że obydwie metody sondowań, mają swoje słabe jak i mocne strony. Niemniej, są one dla siebie całkowitym przeciwieństwem.