Kilka słów o wibroflotacji
Piaszczyste i żwirowe warstwy podłoża są często zbyt mało zagęszczone, by było możliwe bezpieczne postawienie na nich jakiejkolwiek budowli. By móc rozpocząć pracę, konieczne jest ich uprzednie zagęszczenie. Jedną z metod stosowanych w tym celu, jest właśnie wibroflotacja.
Czym jest wibroflotacja?
Jest to metoda zagęszczania gruntu przy pomocy wibratora wgłębnego. Jest on najpierw wprowadzany w podłoże, a następnie podnosi się go ruchem posuwisto zwrotnym. W ten sposób prowokuje się zmianę układu ziaren podłoża, ich przesuwanie, a w efekcie – zagęszczenie. Układ gruntu zmienia się na obszarze mniej więcej 2,5 metra dookoła wprowadzonego wibratora.
Prace zagęszczające
Oczywiście, dla każdego rodzaju gruntu najpierw konieczne jest przeprowadzenie dokładnej i szczegółowej analizy przed przystąpieniem do prac zagęszczających. Na tej podstawie następnie dobiera się wibrator o odpowiedniej mocy, częstotliwości i amplitudzie drgań.
Równie ważne jest określenie odpowiedniego rozstawu punktów, w jakich będzie wprowadzane urządzenie, by osiągnąć równomierne i pewne zagęszczenie gruntu. Sam wibrator do wibroflotacji umieszcza się zazwyczaj na wyciągu dźwigu lub koparki, przedłużając go przy pomocy specjalnych rur.