25 mar

Ekologiczna chemia w budownictwie

wysokiej klasy chemia budowlanaDobrej klasy chemia budowlana to nie tylko farby, zaprawy i inne podstawowe rozwiązania stosowane w przypadku podstawowych prac budowlanych. Rynek chemii budowlanej wyewoluował w kierunku stworzenia jak najlepszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Szczegółowe przepisy krajowe oraz Unii Europejskiej dokładnie precyzują substancje pod względem bezpieczeństwa. Nad jakością wykonania materiałów czuwają normy jakościowe ISO.

Najczęściej stosowana chemia budowlana a ekologia

Chemia budowlana Impero zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich kilku lat. Szczególnie dobrze widać to w zmianie podejścia producentów do kwestii ekologicznych. Produkty chemiczne cechują się aktualnie niską emisyjnością, czyli ograniczonym uwalnianiem lotnych związków organicznych do środowiska. Wynika to głównie z ograniczenia stosowania rozpuszczalników.

Ma to olbrzymie znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa i środowiska. Czynniki uwalniające się z chemii gospodarczej mogą być bardzo niekorzystne dla samopoczucia i tym samym powodować dyskomfort, szczególnie silny w ciągu kilku dni od wykonania prac budowlanych.

Co jest obecnie ekologiczne?

Obecnie zwraca się uwagę na skład farb, lakierów, klejów i uszczelniaczy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku substancji znajdujących się wewnątrz budynku. Surowe normy ekologiczne i sanitarne dotyczą substancji stosowanych w instalacjach wodnych. Wszystkiego nich muszą koniecznie dysponować atestem PZH.

Działalność firmy

Firmy same z siebie pragną być bardziej eko. Z tego względu wprowadzono oznaczenia emisyjonościi EMICARE, a chemia niezawierająca lotnych związków organicznych jest oznaczona certyfikatem Blue Angel.

10 mar

Pompy nurnikowe w podziale pomp wyporowych

Pompa nurnikowa to rodzaj pompy, gdzie do konstrukcji użyto unikatowego elementu nurnika. Nurnik, który jest tłokiem to nowa, innowacyjna konstrukcja. Urządzenia podanego typu zyskują na popularności i bywają wykorzystywane w przemyśle wydobywczym ropy naftowej oraz do wiercenia w błocie.

Pompy nurnikowe należą do grupy pomp wyporowych, czyli urządzeń przeznaczonych do transportu lub przesyłu cieczy (przykłady z serwisu Rotadril). Pompowanie toczone jest przy pomocy ciśnienia wygenerowanego przez źródło energii. Energia napędza mechanizm tłoka i zaworów, a symultaniczna praca układu roboczego owocuje transportem cieczy.

Poza pompami nurnikowymi do kategorii pomp i innych przenośników cieczy zalicza się pompy o ruchu posuwisto-zwrotnym, obrotowo-zwrotnym, obrotowym i obiegowym. Dodatkową kategorią podziału pomp wg norm PN-90/M-44000 są strony, a więc są pompy jednostronne i dwustronne (obustronne). Norma PN-90/M-44000 wyszczególnia takie rodzaje pompy ślimakowe, skrzydełkowe, zębate, wielo-tłoczkowe, przewodowe, puszkowe, tarczowe, śrubowe i łopatkowe. Pompy dzieli się ze względu na liczbę cylindrów, położenie oraz kształt tłoka. Są więc pompy jedno-, dwu-, trzy- i czterocylindrowe; leżące (poziome) i stojące (pionowe) oraz nurnikowe, przeponowe, tarczowe i zaworowe.