19 cze

Umowa przedwstępna przy zakupie nowego mieszkania

W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestiami formalnymi związanymi z zakupem nowego mieszkania od dewelopera. Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy? Jakie formalności będą nas czekać? O tych kwestiach dowiedziecie się z poniższego artykułu, który przygotowaliśmy we współpracy z serwisem oferującym nieruchomości z rynku pierwotnego w Krakowie i Wrocławiu – Lokum Deweloper.

Kiedy w końcu uda się zdecydować na konkretne mieszkanie i rozwiązać kwestię jego finansowania z pewnością należy podpisać umowę przedwstępną, w której zawarte zostaną wszystkie najważniejsze elementy. Umowa przedwstępna gwarantuje, że transakcja będzie jak najbardziej transparentna, a mieszkanie od dewelopera zostanie nabywcom przekazane w danym terminie.

Najważniejsze elementy umowy przedwstępnej

Najważniejszym elementem tejże umowy jest zapis, że zarówno nabywca jak i deweloper zobowiązani są do podpisania umowy ostatecznej, a następnie finalizacji transakcji. Nowe mieszkania kupowane przez nabywców zostają w ten sposób zabezpieczone – umowa ta podpisywana jest jako akt notarialny, co gwarantuje, że w przypadku niezgodności i uchybień ze strony dewelopera, nabywcy mają prawo do dochodzenia swoich praw. W ferworze planowania często łatwo jest zapomnieć o wszystkich elementach umowy, dlatego należy skonsultować ją wcześniej ze specjalistą, tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Co jeszcze zawiera umowa przedwstępna?

umowaNieruchomości online często kuszą pięknymi fotografiami, jednak czasem okazuje się, że przy oddaniu nieruchomości wychodzą pewne niezgodności z umową. Dlatego właśnie należy zadbać o to, aby w umowie przedwstępnej znalazły się informacje o tym, jak będzie przebiegało postępowanie obu stron w przypadku gdy nowe mieszkanie okaże się odbiegać w jakiś sposób od opisu. Jest to ważne, ponieważ czasami nawet z pozoru niewielkie usterki czy mankamenty potrafią sprawić, że wymarzone mieszkanie okaże się nieidealne. Jednym z ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę, jest sposób postępowania w przypadku, gdy któraś stron nie zdecyduje się na finalizację zakupu. Jest to bardzo istotne, ponieważ mowa może zawierać niestandardowe zapisy, które mogą zobowiązywać nabywcę do większej niż standardowej – utrata zadatku- kary finansowej za wycofanie się z umowy.