Czy kleje anaerobowe są bezpieczne?
Wszelkie prace wykonywane w przemyśle bądź na użytek własny muszą być przede wszystkim bezpieczne dla osób, które je wykonują. Zdawać by się mogło, iż używając tak prostego materiału jak klej, można być spokojnym. Wszak klejów używają nawet małe dzieci, by podczas twórczej zabawy łączyć ze sobą elementy papierowe. Istnieją jednak kleje specjalistyczne, na które trzeba szczególnie uważać.
Stosowanie tych środków zgodnie z wszelkimi wytycznymi i normami bhp pozwoli uniknąć kłopotów i sprawi, że nad osobą zajmującą się określonym zadaniem będzie rozciągnięta ochrona. Tak dzieje się w przypadku klejów beztlenowych, zwanych też klejami anaerobowymi. Służą one głównie do łączenia elementów metalowych ze sobą, ale także metali z innymi rodzajami surowców. Kleje anaerobowe mają szerokie pole do popisu zarówno w ogromnych zakładach przemysłowych, jak i przydomowych warsztatach.
Jak łączyć ze sobą elementy za pomocą klejów anaerobowych?
Do łączenia elementów trzeba dobrać klej i odpowiednim stopniu spoistości. Kleje o słabszych wiązaniach wystarczą do śrubek, nakładek i gwintów. Kleje o mocnych wiązaniach nadają się do trudniejszych elementów. Kleje anaerobowe mogą posłużyć do łączenia stali, aluminium i innych metali, ale także do łączenia elementów metalowych ze szkłem, gumą, tworzywami sztucznymi. Mocne kleje anaerobowe są wykorzystywane do łączenia kół zębatych, zamachowych lub paskowych, konstrukcji spiralnych, powierzchni trudno dostępnych. Kleje z zawartością proszku teflonowego nie tylko łączą, ale też uszczelniają, więc znajdują zastosowanie np. w hydraulice.
Kleje anaerobowe – co warto o nich wiedzieć?
Kleje tego typu wykorzystują metodę odcinania tlenu. Gdy zabraknie tego gazu, zmieniają konsystencję i zamieniają się w twardą skorupę. Bezpieczne używanie kleju polega na tym, że nanosi się go tylko bezpośrednio na jedną część, a drugą dociska do niej ruchem kołowym. Trzeba uważać, by nie pokleić rąk oraz nie nałożyć zbyt grubej warstwy kleju.