12 sie

Czym jest energia słoneczna?

Energia słoneczna powstaje za pomocą reakcji  fuzji jądrowych, które powstają we wnętrzu Słońca. Do planety dobiera ona w postaci promieniowania słonecznego, które wykorzystać można kilkoma sposobami.  Przetworzyć można taką energię w procesie konwersji fototermicznej, fotowoltaicznej lub fotochemicznej. Jakie zalety ma energie słoneczna? Czym się odznacza?

Zalety energii słonecznej

Główną zaletą energii słonecznej jest nieograniczoność jej zasobów. Na uznanie zasługuje też uniwersalność, dzięki czemu można ją wykorzystywać praktycznie w każdym miejscu na Ziemi. Co ciekawe, tego typu energia ma źródło w reakcji fuzji jądrowych. Promieniowanie słoneczne jest pewnego rodzaju odnawialną energią, która jest bardzo łatwo dostępna. Nie zapominajmy jednak o tym, że gęstość strumienie jest małe i zależy od pory dnia, pory roku i danego miejsca. Ludzie korzystają ze słonecznej energii od zawsze. Współcześnie technologia pozwala pozyskiwać i przetwarzać energię w celach użytkowych. Atutem jest to, że energetyka słoneczna przybiera obecnie formę koncepcji architektonicznych, rozwiązań instalacyjnych, czy stosowanych materiałów budowlanych. 

Promieniowanie słoneczne

energia słoneczna

Warto zauważyć, że promieniowanie słoneczna można podzielić na:

  • całkowite — to suma promieniowania bezpośredniego i rozproszonego,
  • bezpośrednie — pada wprost z tarczy słońca,
  • rozproszone — emitowane jest przez atmosferę dzięki wielokrotnemu załamaniu promieni słonecznych. 

Okazuje się, że docierające do Ziemi promieniowanie słoneczne ma widmo zbliżone do promieniowania ciała czarnego (o temp. 5700 K). Długość fali wynosi ok. 100-4000 nm, co wpływa na fakt, że w promieniowaniu zawarta jest część ultrafioletu, podczerwieni, fal radiowych i światła widzialnego. Mając na względzie eliptyczną orbitę Ziemi, grubość atmosfery i kąt nachylenia osi obrotu planety, energia docierająca do Ziemi może maksymalnie wynosić 1000 W//m2. Energia słoneczna daje szereg możliwości, które są chętnie wykorzystywane w dzisiejszych czasach.