Jak działają turbiny wiatrowe?
Turbiny wiatrowe to wykorzystywane już od lat urządzenia, które mają za zadanie korzystać z odnawialnych źródeł energii. W tym wypadku źródłem energii jest wiatr, jaki zależny jest od pory roku, pory dnia i danego terenu. Czym cechuje się turbina wiatrowa? Jak działa to urządzenie? Jakie daje możliwości? O czym warto pamiętać? Co dają odnawialne źródła energii?
Turbiny wiatrowe
Jest to urządzenie, które zamienia energię kinetyczną mas powietrza w energię mechaniczną, a następnie w elektryczną. Zasada działania jest znana i stosowana już od setek lat. Najdawniejsze sprzęty nie wykorzystywały prądnic i służyły ludziom do mielenia zboża w młynach lub pompowania wody. Istnieje wiele rodzajów turbin, jednakże wszystkie modele opierają się na wyprofilowanych skrzydłach. Do nich podłączona jest oś sprzęgnięta mechanicznie lub hydraulicznie z prądnicą. W taki sposób energie kinetyczna wiatru zostaje zmieniona na energię mechaniczną osi, która obraca wał prądnicy. Ona z kolei ma za zadanie generować energię elektryczną.
Sprawne działanie turbin wiatrowych
Nie zapominajmy o tym, że wiatrowe elektrownie zazwyczaj pracują przy wietrze wiejącym z prędkością od 5 do 25 m/s. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku fotowoltaiki, gdzie wytworzona bezpośrednio energia elektryczna nie nadaje się do zasilania odbiorników. W tym wypadku trzeba przekształcić ją do parametrów, jakie stosowane są w pracy odbiorników. Co ciekawe, aktualnie występujące turbiny wiatrowe możemy podzielić na urządzenia o pionowej osi obrotu – VAWT i pionowej osi obrotu – HAWT.
Odnawialne źródła energii to pojęcie, jakie interesuje coraz więcej osób. Mają z tym związek turbiny wiatrowe, które pozwalają korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam natura. To spora oszczędność kosztów, jak i wpływ na ochronę środowiska. Plusem jest fakt, że zasoby z natury są praktycznie nieograniczone i towarzyszą nam już od setek lat. Wiatr wprawia w ruch turbiny wiatrowe, które zamieniają energię wiatru w energię elektryczną.