13 wrz

Kinkiety: różnice, wybór i gdzie zainstalować?

Źródła światła naścienne służą do oświetlenia punktowego, akcentującego i głównego. Instalowane są w pomieszczeniach mieszkalnych do oświetlania czytelni, biurka oraz tworzenia oświetlenia w pomieszczeniach o niskim suficie. Ponadto kinkiet LED znajduje zastosowanie w budynkach biurowych, halach wystawowych, hotelach i innych przestrzeniach publicznych do podświetlenia poszczególnych elementów wnętrza.

Oprawy energooszczędne LED – które wybrać?

W oprawach ściennych częściej stosuje się żarówki i listwy LED. Są to energooszczędne rozwiązania do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Zużywają 2 razy mniej energii niż analogi.

Lampy LED są podzielone na grupy według następujących cech:

  • Według typu – kinkiet montowany zamontowany może być w łazienkach, korytarzach i kuchniach, w butikowych oknach i salonach. Ponadto kinkiet nadaje się do dekoracji i oświetlenia miejsc pracy. Liniowe znajdują zastosowanie w biurach, galeriach handlowych, obiektach użytkowych i przemysłowych.
  • W miejscu instalacji – w zależności od miejsca mocowania dostępne są lampy sufitowe, ścienne i podłogowe.
  • Według metody instalacji – wbudowane elementy oświetleniowe montuje się równo z powierzchnią poziomą lub pionową. Zawieszone są mocowane na łańcuchach lub kablach.

Kinkiety z diodami LED (znajdziesz na ELampy.pl) są droższe od analogów, ale są znacznie bardziej opłacalne.

Kinkiety w domu

W budynkach mieszkalnych i mieszkaniach oświetlenie ścienne montuje się w salonie, łazience, sypialni, korytarzu, schodach, w pokoju dziecięcym. Służą jako główne, dodatkowe lub dekoracyjne źródło światła. Montowane są pod sufitem, na wysokości oczu, nad łóżkiem, sofą lub w pobliżu miejsca pracy. 

Mała lampa nadaje się do oświetlania przestrzeni przy lustrze w przedpokoju, toalecie, garderobie.

4 główne kryteria wyboru źródła światła naściennego:

  1. Projekt – upewnij się, że kinkiet harmonijnie komponuje się z wnętrzem pomieszczenia lub wtapia się na zewnątrz budynku.
  2. Charakterystyka – zwróć uwagę na rodzaj instalacji produktu, jego wymiary, kształt, poziom ochrony i moc.
  3. Funkcjonalność – zastanów się, jakich funkcji potrzebujesz: siatka ochrona, czujnik ruchu. Im więcej funkcji, tym droższa będzie technologia oświetleniowa.
  4. Producent – wybierz produkty zaufanych marek. Przeczytaj recenzje w sieci na temat producenta, dowiedz się o gwarancji produktu.