31 sty

Klej do poliwęglanu

Odpowiednio dobrany klej może wpłynąć na trwałość wykonanego połączenia. Poszczególne specyfiki różnią się między sobą pod względem tego, w jakich warunkach utrzymywały będą swoje właściwości. Jak dobrać klej do poliwęglanu, żeby nie stworzyć sobie zbyt wiele dodatkowej pracy?

Bardzo gorąco

Poliwęglan z racji dużej odporności na wysokie i niskie temperatury świetnie odnajdzie się na dużych wysokościach na przykład w formie zadaszenia. Jest on nieco bardziej odporny od szkła, więc opady takie, jak grad nie powinny mu w żaden sposób zagrozić. Na dużych wysokościach rozpiętość temperatur również potrafi mieć destrukcyjny wpływ. Nie tylko dla samego materiału, ale także dla wykorzystywanych tam klejów. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się klej silikonowy, który potrafi wytrzymać warunki temperaturowe nawet do 250 stopni Celsjusza. Warto mieć na uwadze, że taki rodzaj kleju jest wykorzystywany często w motoryzacji i używany do łączenia elementów w okolicach silnika. Jest to potwierdzenie trwałości takiego połączenia.

Na dużej powierzchni

W przypadku łączenia ze sobą dużych powierzchni – na przykład w celu zwiększenia grubości łączonych elementów warto zastosować tak zwane kleje topliwe. Charakteryzują się one tym, że są to produkty jednoskładnikowe oraz krótkim czasem tworzenia trwałego wiązania. Zalecane są one przede wszystkim właśnie dla dużych łączonych powierzchni.

klej do poliwęglanu

Innym wyjściem może okazać się klej reakcyjny. Tu również powinno się stawiać raczej na te produkty, które nie potrzebują utwardzacza – czyli jednoskładnikowe. W przeciwnym przypadku rozwiązaniem może być dodanie mniejszej ilości utwardzacza. Taki sposób sprawi, że klej będzie wiązał wolniej, przez co pozostanie więcej czasu na spokojne rozprowadzenie produktu po całej łączonej powierzchni. Dobór ilości żywicy i utwardzacza należy jednak dokładnie przeanalizować, bo zbyt mała ilość tego drugiego składnika może sprawić, że produkt nie zwiąże się nigdy.