Łożyska wrzecionowe – idealne dla oleju wrzecionowego
Olej wrzecionowy to substancja, która jest dobrze znana wszystkim miłośnikom mechaniki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest on przeznaczony głównie do ściśle określonych elementów ciernych. Owszem, można go wykorzystać do konserwacji zwykłego łożyska, ale w pewnym sensie wiąże się to z marnotrawieniem dostępnych środków.
Łożyska wrzecionowe – zasada działania
Jak sama nazwa wskazuje, olej wrzecionowy jest przeznaczony głównie do łożysk wrzecionowych. Jest to specjalistyczna rodzina łożysk, w których elementem ciernym są kulki ceramiczne (a nie stalowe – jak w „zwykłych łożyskach”). Co ważne, modele te różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników nie tylko zastosowanymi kulkami, ale też techniką wykonania samego łożyska. Jest to bowiem łożysko skośne, którego powierzchnia robocza jest nachylona pod kątem wynoszącym od kilkunastu do nawet 30 stopni.
Inna geometria, inne możliwości
Łożyska wrzecionowe zyskują dzięki tak specyficznej konstrukcji niezwykłe właściwości. Mogą one obracać się ze znacznie większymi prędkościami i przy zdecydowanie większym obciążeniu roboczym. Co więcej, zapewniają one maksymalną stabilność podczas pracy. Oznacza to, że łożysko nie drga w trakcie obrotów, co ma istotne znaczenie m.in. w kontekście precyzji pracy. Dzięki temu łożyska wrzecionowe są bardzo często osadzane w maszynach wymagających dużej precyzji pracy, to jest m.in. w centrach roboczych CNC.
Podsumowując, tylko olej wrzecionowy jest w stanie skutecznie zabezpieczyć powierzchnię cierną tak specjalistycznego łożyska.