Maski przeciwgazowe – podstawowe element ochrony zdrowia od wieków
Maski przeciwgazowe to wynalazek, który służy ludziom od pokoleń. Ich historie sięga drugiej dekady XXI wieku, kiedy maski służyły, przede wszystkim, do ochrony dróg oddechowych przed bronią chemiczną. Pierwowzory powstawały jednak dużo wcześniej, ponieważ pod koniec wieku XVIII. Dzisiaj maski wykorzystywane są jednak nie tylko w militariach, ale też w codziennych pracach.
Komu przydadzą się maski przeciwgazowe?
Wbrew temu co sugeruje nazwa, maski przeciwgazowe nie służą jedynie do ochrony przed gazami. Chronią one również oczy oczy. Praca w dymie bądź pyle jest chlebem powszednim dla strażaków lub górników, a również dzięki maskom ich czynności są, w ogóle możliwe do wykonania. Sięgają po nie chociażby budowlańcy, którzy mają styczność z chemikaliami pokroju farb czy klejów szkodzących drogom oddechowym, czy też osoby zajmujące się np. deratyzacją bądź dezynsekcją, dla których silna chemia to podstawowe narzędzie pracy. Dodatkowo, dla celów estetycznych nierzadko sięgają po nie miłośnicy asortymentu militarnego.
Podział masek przeciwgazowych
Maski przeciwgazowe dzieli się na:
- maski filtracyjne
- maski izolacyjne
Do pierwszego typu należą maski z filtrem biologicznym, zwanym także pochłaniaczem lub filtropochłaniaczem, które nie wymagają dodatkowych elementów. Umożliwia to większy komfort pracy, jednak należy pamiętać o terminie użyteczności filtrów. Te różnią się w zależności od ich rodzaju. Po takie maski sięgają bardzo często np. osoby tworzące graffiti czy strażacy.
Drugi rodzaj to maski, które wykorzystywane są przez służby specjalistyczne, np. medyków. W skład tego sprzętu wchodzą dodatkowe elementy, takie jak rury łączące część twarzową z workiem oddechowym oraz filtr regeneracyjny. Ten typ masek charakteryzuje zamknięty obieg powietrza, co oznacza, że ich użytkownicy są odcięci od powietrza znajdującego się poza systemem tworzonym przez ekwipunek.
Należy pamiętać, że każda maska, mimo elastycznych materiałów, z których jest zbudowana, ma swoją wielkość. W celu jej najefektywniejszego wykorzystania powinna ona być ona dopasowana do głowy, tak, aby nie przepuszczała, potencjalnie zanieczyszczonego, powietrza z zewnątrz, które omijałoby filtry lub wdzierało się do obiegu zamkniętego.