6 lip

Ochronniki słuchu – kiedy należy je stosować?

Do obowiązków każdego pracodawcy należy zapewnienie personelowi odpowiednich warunków pracy. W skład tak rozumianego zobowiązania wchodzi zarówno odpowiednie przeszkolenie, jak i dostarczenie właściwych środków, zapewniających ochronę w miejscu wykonywania pracy. Wśród tych ostatnich dużą rolę odgrywają ochronniki słuchu. Jaka jest ich funkcja?

Ochronniki słuchu – do czego służą?

Najczęściej ochronniki słuchu stosowane są na stanowiskach pracy, na których panuje wysokie natężenie hałasu. Ich rolą jest więc przede wszystkim zabezpieczenie zdrowia zatrudnionych w danym miejscu osób. Natężenie groźnych dla ucha dźwięków powinno być przy tym systematycznie mierzone, tak, by zagwarantować właściwe rozeznanie, zarówno pracodawcy, jak i pracownika, co do konieczności stosowania tych zabezpieczeń. Co więcej, miejsca, w których powinny być używane ochronniki słuchu, należy odpowiednio oznakować.

Ochronniki słuchu

Gdzie używane są ochronniki słuchu?

Zakres zastosowania tego sprzętu jest niezwykle szeroki. Wśród zakładów i branż, w których ochronniki słuchu z BHP-Gabi znajdują zastosowanie, wymienić można przykładowo:

  • transport, w szczególności – lotniska,
  • przemysł ciężki i elektromaszynowy,
  • przemysł chemiczny (na przykład przy obsłudze aparatury),
  • przemysł drzewny i meblarski.

Co ważne, ochronniki słuchu powinny być noszone nie tylko przez osoby, narażone na bardzo intensywne oddziaływanie hałasu. Równie fatalne efekty dla zdrowia może mieć długotrwałe oddziaływanie dźwięku o niewielkim natężeniu. 

Warto zwrócić przy tym uwagę, że oddziaływanie hałasu na pracownika ma również wpływ na jego wydajność. Nieprzyjemne odczucia mogą skutkować w wielu wypadkach rozproszeniem uwagi i szybszym zmęczeniem. Z tego względu ochronniki słuchu,  przydzielone zatrudnionym, powinny być traktowane jako inwestycja, której koszty szybko się zwrócą.