30 lis

Plastyfikator do zaprawy. Czy warto go stosować zamiast wapna?

Przygotowanie zaprawy betonowej dla wielu osób oznacza jedno. Należy w odpowiednich proporcjach zmieszać cement, żwir i wodę. Aby jednak poprawić stabilność i spójność zaprawy, konieczne jest dodanie do niej także wapna lub plastyfikatora. Wapno jest dużo droższe niż plastyfikator do zaprawy. Czy plastyfikator to dobry wybór?

Zalety plastyfikatorów do zapraw

Oprócz niskiej ceny, plastyfikator do zaprawy ma także inne zalety. Znakomicie poprawia spoistość zaprawy i sprawia, ze jest bardziej urabialna. Przy stosowaniu plastyfikatora nie trzeba do zaprawy dodawać zbyt dużo wody, co wpływa bardzo pozytywnie na czas schnięcia betonu. Zaprawa z plastyfikatorem jest o wiele bardziej wytrzymała na niskie temperatury. Co więcej, nie chłonie wilgoci tak bardzo, jak zaprawa składająca się tylko z cementu i piasku.

Oprócz zalet, plastyfikatory mają również wady. W niesprzyjających warunkach mogą powodować zbyt duże napowietrzanie się zaprawy, co sprawi, że będzie mniej wytrzymała. Minusem jest też ograniczona możliwość stosowania plastyfikatorów w niskich temperaturach. Teoretycznie można używać plastyfikatorów w niskich temperaturach, w praktyce jednak z tym różnie. Szczególnie na czas schnięcia zaprawy trzeba ją bowiem chronić przed zamarzaniem.

Plastyfikator, ale jaki?

Warto pamiętać, że plastyfikatory to tak naprawdę szereg różnych produktów, przeznaczonych do różnego rodzaju zapraw i stosowania w określonych warunkach. Zakup i zastosowanie przypadkowego może więc spowodować więcej szkody niż pożytku. Trzeba mieć wiedzę na temat tego jaki plastyfikator w danej sytuacji będzie odpowiedni i taki właśnie nabyć. Oczywiście w przypadku – na przykład – budowy domu i stosowania różnego typu zapraw, zajdzie konieczność zakupu różnych plastyfikatorów do zaprawy. Nie powinno to jednak wiązać się z dużym wydatkiem.

Podsumowując

Plastyfikator do zaprawy są warte zainteresowania i można je stosować Trzeba tylko wiedzieć jak to robić i jaki plastyfikator przy danej zaprawie będzie odpowiedni. Właściwie dobrany i stosowany poprawi spoistość betonu i spowoduje, że mniej będzie chłonąć wilgoć.