10 mar

Pompy nurnikowe w podziale pomp wyporowych

Pompa nurnikowa to rodzaj pompy, gdzie do konstrukcji użyto unikatowego elementu nurnika. Nurnik, który jest tłokiem to nowa, innowacyjna konstrukcja. Urządzenia podanego typu zyskują na popularności i bywają wykorzystywane w przemyśle wydobywczym ropy naftowej oraz do wiercenia w błocie.

Pompy nurnikowe należą do grupy pomp wyporowych, czyli urządzeń przeznaczonych do transportu lub przesyłu cieczy (przykłady z serwisu Rotadril). Pompowanie toczone jest przy pomocy ciśnienia wygenerowanego przez źródło energii. Energia napędza mechanizm tłoka i zaworów, a symultaniczna praca układu roboczego owocuje transportem cieczy.

Poza pompami nurnikowymi do kategorii pomp i innych przenośników cieczy zalicza się pompy o ruchu posuwisto-zwrotnym, obrotowo-zwrotnym, obrotowym i obiegowym. Dodatkową kategorią podziału pomp wg norm PN-90/M-44000 są strony, a więc są pompy jednostronne i dwustronne (obustronne). Norma PN-90/M-44000 wyszczególnia takie rodzaje pompy ślimakowe, skrzydełkowe, zębate, wielo-tłoczkowe, przewodowe, puszkowe, tarczowe, śrubowe i łopatkowe. Pompy dzieli się ze względu na liczbę cylindrów, położenie oraz kształt tłoka. Są więc pompy jedno-, dwu-, trzy- i czterocylindrowe; leżące (poziome) i stojące (pionowe) oraz nurnikowe, przeponowe, tarczowe i zaworowe.