11 lut

Sposoby na właściwą ochronę dróg oddechowych

Pracownicy zatrudnieni w przemyśle hutniczym czy chemicznym są w szczególności narażeni na choroby dróg oddechowych. Środowisko pracy, w jakim przebywają, (pyły, substancje szkodliwe, gazy) niekorzystnie wpływa na delikatną strukturę płuc. Dlatego też sprawą niezmiernie ważną jest właściwa ochrona dróg oddechowych. Jak w odpowiedni sposób o nią zadbać?

Ogólny podział środków zabezpieczających drogi oddechowe

Ogólne można podzielić środki zabezpieczające na:

  • Środki oczyszczające – których głównym zadaniem jest oczyszczenie wdychanego  powietrza.
  • Środki izolujące – rolą tego rodzaju środków jest dostarczenie oczyszczonego powietrza ze źródła zewnętrznego (np.butle tlenowe).

To jaki rodzaj środków ochrony dróg oddechowych wybrać uzależniony jest od warunków panujących w danym środowisku pracy.

Zasady prawidłowego doboru środków ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej powinny być dobrane w taki sposób, aby zapewniały pełne bezpieczeństwo pracownikom przebywającym w określonym środowisku pracy. Ochronę dróg oddechowych powinny zapewnić właściwie dobrane środku, których rodzaj powinien uwzględniać warunku pracy, w których będą funkcjonować. W szczególności powinno się brać pod uwagę czynniki, takie jak:

  • Rodzaj substancji występujących w danym środowisku

Przed doborem odpowiednich środków ochrony należy określić substancje, jakie mają wpływ na zdrowie pracownika w danym środowisku pracy. Konieczne jest również określenie, w jakiej występują postaci (gazy, pyły, opary) oraz w jakich stężeniach. 

  • Czynniki klimatyczne

Wysoka lub niska temperatura w miejscu pracy może mieć wpływ na eksploatację sprzętu ochrony dróg oddechowych. Ekstremalne zakresy temperatur lub duża wilgotność powietrza może wpływać na żywotność filtrów przeciwgazowych.

  • Możliwość porozumiewania się, swobodę ruchów.

Niektóre rodzaje środków ochrony mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia swobody ruchów jak i znacznie zawężać pole widzenia. Może to wpływać negatywnie na bezpieczeństwo pracownika. W niektórych przypadkach konieczne jest zapewnienie właściwej komunikacji między pracownikami. W takiej sytuacji warto wybrać środki ochrony wyposażone w specjalne membrany głosowe ułatwiające komunikacje. 

  • Czas pracy

Niektóre środku ochrony dróg oddechowych mają określone limity czasowe ich bezpiecznego użytkowania (określona pojemność butli z powietrzem czy określony czas działania filtrów lub pochłaniaczy). Żywotność niektórych rodzajów sprzętu uzależniona jest również od rodzaju wykonywanej pracy. Przy pracach lekkich określone środki można wykorzystywać przez 8 godzin, natomiast prace ciężkie wymagają, wymiany już po 2 godzinach.

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to podstawy obowiązek pracodawcy, który powinien być należycie egzekwowany. Środki ochrony dróg oddechowych powinny zapewniać bezpieczeństwo w miejscu pracy.