7 wrz

Stop hałasowi. Stopery do uszu ratują słuch

Doskonale wiemy, że słuch narażony na hałas szybko traci swoje właściwości. Głośna muzyka, dyskoteki, sporty motorowe, strzelanie, maszyny mają olbrzymi wpływ na kondycję słuchu. Dlatego trzeba o niego dbać. Nauszniki czy stopery do uszu wydatnie przyczyniają się do zabezpieczenia przed hałasem.

Hałas niebezpieczny nie tylko dla uszu

Docierające do nas dźwięki pozwalają nam na orientację w terenie, na porozumiewanie się, na odbiór doznań artystycznych. Jednak długotrwały dźwięk, którego natężenie przekracza 85 dB., jest szkodliwy. I ma zły wpływ nie tylko na nasz słuch, ale też na układ nerwowy, narządy wewnętrzne. Może przyczyniać się do rozwoju depresji, nadciśnienia, nerwicy. Oznaki urazu słuchu to:

  • Problemy ze zrozumieniem, co mówią ludzie w zatłoczonych miejscach
  • zwiększanie głośności odbiornika telewizyjnego
  • niesłyszenie dźwięków o wysokiej częstotliwości (np. telefonu, płaczu)

O słuch trzeba dbać. Unikajmy hałaśliwych miejsc i  głośnych urządzeń. W momencie kiedy to nie możliwe skorzystajmy ze stopera do uszu.

Ochrona słuchu za pomocą stopera

Te małe przedmioty, które wkładamy do uszu w celu ograniczenia napływającego do nas hałasu, nazywamy stoperami do uszu. Mogą być zrobione z waty nasączonej masą woskową czy z pianki poliuretanowej. Doskonale się dopasowują do uszu i skutecznie zmniejszają napływający do nas hałas. Dodatkowo chronią uszy przed wiatrem i wodą. Warto mieć pod ręką stopery do uszu, ponieważ w wielu sytuacjach hałas może popsuć nam komfort snu, spotkania czy odpoczynku. Ze stoperami poczujemy się bezpiecznie.