Tłumaczymy, do czego służą pistolety do klejów
Klejenie czegokolwiek wymaga doboru odpowiedniego preparatu klejącego. Jedną z możliwości jest zakup kleju dwuskładnikowego. Taki produkt zapewnia nie tylko sklejenie ze sobą poszczególnych elementów, ale również utrwalenie spojenia.
Jaką strukturę ma klej dwuskładnikowy?
Klej dwuskładnikowy to z reguły dwie tubki z preparatami. Jeden z nich zawiera substancję klejącą (żywicę, akryl itp.), drugi z kolei to tak zwany utwardzacz, dzięki któremu klej będzie trzymał mocniej. Zawartość obu tubek należy ze sobą dokładnie wymieszać (i słowo „dokładnie” jest tutaj kluczem – niedbałe połączenie ze sobą kleju i utwardzacza będzie miało niekorzystny wpływ na trwałość preparatu), a następnie zaaplikować produkt na powierzchnię wymagającą sklejenia.
Jak przygotować powierzchnię przed nałożeniem kleju?
Aby klej jak najmocniej zespoił ze sobą dwa elementy, miejsce ich łączenia trzeba odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy je odtłuścić. Osad i tłuszcz obecny na powierzchni klejonych elementów zmniejszy przyczepność preparatu klejącego, a co za tym idzie – jego trwałość. Jeśli są to elementy plastikowe lub gumowe, można użyć w tym celu acetonu używanego w gabinetach kosmetycznych i podczas stylizacji paznokci.
Aplikacja kleju dwuskładnikowego
Najprostszym i zarazem najbardziej precyzyjnym sposobem nakładania kleju jest użycie specjalnie w tym celu zaprojektowanego urządzenia. Pistolet do kleju dwuskładnikowego, bo o nim mowa, jest dostępny w ofertach niemal wszystkich sklepów zajmujących się handlem preparatami takich jak kleje, oleje i środki do czyszczenia. Sprawdza się podczas aplikacji kleju na gorąco, jak również do zwykłego nakładania, bez użycia podwyższonej temperatury. Dzięki niemu możliwe jest nałożenie preparatu w sposób równomierny, co ma duży wpływ na trwałość użytego kleju.