14 paź

Zastosowanie pianki poliuretanowej w budownictwie

Każdy oczekuje, że mieszkanie i dom będą szczelne – dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury we wnętrzu, a tym samym również niższe rachunki za ogrzewanie. W budownictwie stosuje się różne metody, które mają za zadanie poprawić izolację termiczną – jedną z nich jest zastosowanie pianki poliuretanowej – co trzeba o niej wiedzieć?

Świetna izolacja termiczna i akustyczna

Pianka poliuretanowa https://budujmy.eu/pl/menu/pianki-poliuretanowe-pur-1017.html to materiał uzyskiwany z surowej ropy naftowej. Powstaje z jej dwóch ważnych składników, jakimi są izocyjanin oraz poliol. Dodatek innych komponentów, np. stabilizatorów, katalizatorów oraz środków spieniających sprawia, że powstaje produkt o niezwykłych właściwościach. Odznacza się on przede wszystkim dobrymi parametrami termicznymi, odpornością na szeroki zakres temperatur, a także doskonałą przyczepnością do bardzo różnych powierzchni. Można ją stosować na:

– drewno,
– beton,
– metal,
– szkło,
– plastik.

Pianka otwarto- i zamkniętokomórkowa

Na rynku dostępne są dwa najbardziej rozpowszechnione warianty pianki z poliuretanu. Odznaczają się one inną budową komórkową i mają również nieco inne zastosowanie. Tę o zamkniętej budowie komórek stosuje się przede wszystkim na zewnątrz budynków – jest bardzo trwała, wytrzymała i odporna na wodę. Ta o budowie otwartej komórek ma zastosowanie przede wszystkim do wnętrza budynku.

Zalety zastosowania pianki poliuretanowej

Budynki uszczelniane z jej pomocą odznaczają się wysoką termoizolacyjnością, a także lepszą szczelnością akustyczną. Wewnątrz lepiej utrzymuje się stała temperatura i panuje większa cisza. Ściany wolne są od wilgoci, i co za tym idzie, również od pleśni i grzybów. Ma ona zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej i wykończeniowej do ocieplania dachów, stropów i wypełniania szczelin, przez które może uciekać ciepło i dostawać się wilgoć.