Zmiana dostawcy prądu jeszcze nigdy nie była tak prosta
Rynek energii jest już od wielu lat wolny, dlatego każdy ma prawo do wyboru dowolnego sprzedawcy prądu. Przy tak dużej konkurencji można liczyć na uzyskanie dużo atrakcyjniejszej oferty niż dotychczas, dlatego warto skorzystać z możliwości bezpłatnej zmiany dostawy energii elektrycznej. Na korzyści nie trzeba długo czekać – będą widoczne już na pierwszym rachunku za prąd od nowego usługodawcy.
Jak wygląda zmiana dostawcy prądu w praktyce?
Zmianą sprzedawcy prądu można zająć się na własną rękę, rozpoczynając od przejrzenia dostępnych na rynku ofert i wybrania tej konkretnej. Warto posiłkować się porównywarkami cen energii, co ułatwi znalezienie tej optymalnej. Kolejnym krokiem będzie zawarcie umowy z nowym dostawcą energii elektrycznej. Zadbać powinno się o to, aby nowa umowa zaczęła obowiązywać z chwilą wygaśnięcia starej, co zapewni ciągłość dostaw prądu. Następnym etapem będzie wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą, co wymaga złożenia pisemnego dokumentu. W przypadku pierwszej zmiany dostawcy konieczne jest zwarcie umowy o świadczenie usługi dystrybucji z operatorem systemu dystrybucyjnego. Nie można zapomnieć o wysłaniu zgłoszenia do OSD dotyczącego zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, wypełniając stosowny formularz (znajdujący się na jego stronie internetowej). Konieczne może okazać się dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Ostatnim etapem będzie rozliczenie końcowe z obecnym dostawcą prądu na podstawie dokonanego wcześniej odczytu licznika prądu.
Bezproblemowa zmiana sprzedawcy prądu dzięki udzieleniu pełnomocnictwa nowemu usługodawcy
Jako że procedura zmiany dostawcy prądu wiąże się z licznymi formalnościami i konkretnymi terminami, których należy przestrzegać, bardzo łatwo jest o jakieś niedopatrzenie, co niestety może skutkować poważnymi konsekwencjami. Obecnie nie trzeba zajmować się wszystkim samodzielnie, dzięki czemu można uchronić się przed wieloma nieprzyjemnościami i problemami w przyszłości. Wystarczy udzielić nowemu sprzedawcy energii elektrycznej stosowne pełnomocnictwo, na podstawie którego zajmie się on wszystkim w imieniu swojego klienta. W oparciu o ten dokument to nowy usługodawca będzie reprezentował interesy swojego klienta i przejmie odpowiedzialność za cały proces zmiany dostawcy. Zajmie się wypowiedzeniem i zawieraniem wszystkich umów oraz szeregiem innych czynności.